PDASoft

Jak udělat z lesklého LCD matný? Pomůže matná fólie?
Publikováno: Pondělí, 10.06. 2013 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


S příchodem léta a především jasného a slunečného počasí nejeden z uživatelů notebooků a LCD monitorů řeší problém nepříjemně lesknoucího se displeje. Pokud nemáte možnost zakoupit LCD displej či monitor přímo s továním řešením matového a antireflexního povrchu, pak může být řešením instalace ochranné fólie s těmito vlastnostmi. Je takové řešení v praxi skutečně funkční?Jakmile venku vysvitne sluníčko, nejeden z uživatelů notebooků a LCD monitorů řeší problém unavených očí způsobený odrazem jasného světla os obrazovky LCD monitoru. Bohužel nabídka notebooků (nebo LCD monitorů) s antireflexní a matovou úravou je velmi omezená. Jak tedy tento problém řešit? Majitelé PDA mají vcelku jasno, použít ochrannou fólii! Nejeden palmista nebo ppcčkář se svého času urputně bil v debatě, zda je na displej lepší Brando fólie, nebo Screenward. Obě značky totiž používají velmi kvalitní vrstvený PET materiál japonské provenience. Společnost Brando však zůstala u fólií pro malá mobilní zařízení, kdežto Polva (výrobce fólií ADPO Screenward) rozšířil svoji nabídku i o velkoformátové fólie. Samozřejmě, že na trhu jsou i další menší značky, které nabízejí podobné fólie, které však již nedosahují takových parametrů jako tyto výše zmiňované značky.

Ochranné fólie Screenward jsou momentálně v provedení matná a čirá. Přičemž osobně čirou variantu doporučuji pro notebooky a LCD monitory používané při umělém osvětlení. Pochopitelně i v kanceláři je možné použít matovou fólii, ale je nutné počítat s větší zátěží baterie a tedy i spotřebou, abyste měli obraz takový, na jaký jste zvyklí. Co se týče redukce nepříjemných odlesků, obě varianty mají antireflexní ochrannou vrstvu, takže redukují odražené světlo dopadající na displej.


Vlevo Acer Aspire bez fólie vs. vpravo CRT monitor Belinea s fólií

Takže vybranou fólii bychom měli, teď však nastává problém číslo dvě a to samotná aplikace fólie na LCD displej či monitor. A protože již na toto téma bylo napsáno mnohé, zkuste následující odkazy:

A snad jen malá douška na závěr. Osobně používám 15.6" matnou fólii Screenward na svém Lenovo G660 notebooku a fólie "sedí jako hrnec na prdel". Pokud však nemáte k dispocici přesně svůj rozměr, pak si pořiďte větší a seřízněte sklapelem (nebo tzv. řezákem na kobece, je k dostání v každém Baumaxu, OBI apod. za pár korun). Nezapomeňte, že řezat musíte na rovné a pevné podložce a taktéž nezapomeňtě si to podložit, ať si nezničíte řezákem stůl. Rozhodně však fólii nestříhejte!!! Tím byste si ohnuli okraj a fólie by na LCD špatně přilnula.

Na Screenward fólii jsou dvě ochranné fólie proti poškození (na každé straně jedna). Jako první se snímá ta s nálepkou STEP 1 a chrání tu stranu fólie, která se lepí k LCD displeji. Fólijku s označením STEP 2 sejměte až budete mít fólii v pořádku nalepenou na displeji, ta slouží především k ochraně před omatláním. A nezapomeňte si umýt ruce, abyste si je zbavili mastnoty!


www.PDA-Prislusenstvi.cz
Výrobek Matná ochranná fólie ScreenWard Protector pro Lenovo IdeaPad, 15.6 palce
Cena: 300 Kč vč. DPHTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5490