Apple iPhone měl v mnoha oblastech nepopiratelný náskok. Byly doby, kdy se jej mnozí výrobci snažili více či méně úspěšně dohnat nebo napodobit. Nezaspal ale iPhone trochu? Dnes je totiž na trhu velké množství přinejmenším stejně dobrých přístrojů, a rozhodování ve prospěch iPhone se tak stává z hlediska značky či operačního systému nezaujatého zákazníka stále složitější.
|
Všichni dobře víme, že první generace iPhone představená v roce 2007, dokázala výrazně změnit svět mobilních telefonů. A to takovým způsobem, že se většina výrobců začala ihned snažit co nejvíce napodobit nejen hardware, ale i software tohoto přístroje.
Nicméně pokud se podíváte na původní iPhone z roku 2007 a nejnovější iPhone 4S, zjistíte, že jsou si oba přístroje nápadně podobné. Hardwarem i softwarem. Na tuto podobnost existuje dvojí možný pohled. První pohled tvrdí, že změny nejsou potřeba, když vše funguje, druhý pohled ale oproti tomu kritizuje ustrnutí a stagnaci.
I přes spoustu dobrých stránek, které iPhone nabízí, mezi které patří např. jednoduché ovládání, stabilita nebo dostupnost softwaru a příslušenství, se ale dá říci, že ve spoustě dalších vlastností již iPhone nestačí na svou konkurenci. Dobrým příkladem může být např. Samsung Galaxy Note, na který je dnes možné nalézt mnoho a mnoho pozitivních hodnocení. Většina uživatelů si v porovnání s iPhonem pochvaluje zejména velikost displeje, funkční výbavu i mnohem širší možnosti přizpůsobení přístroje.
Samsung Galaxy Nexus není dobrým příkladem proto, že se jedná o povedený přístroj, ale spíše proto, že se jedná o přístroj, který dokáže bořit zažité hranice. Díky jeho velikosti, stylusu i výrazně upravenému softwaru je dost odlišný od ostatních přístrojů s Androidem i jinými operačními systémy. Stejně výjimečných je ale i několik dalších aktuálních přístrojů, typicky např. Samsung Galaxy Nexus, HTC Sensation XL nebo třeba Nokia Lumia 800.
Tyto přístroje se dokázaly iPhonu nejenom vyrovnat, ale v mnohém jej i předčít.
Podle mých zkušeností je Android stejně spolehlivým systémem jako iOS a ve většině případů nabízí i ten samý software nezávislých vývojářů. Některé aplikace sice pracují trochu jinak, ale není možné říci, že by ta samá aplikace fungovala na iOS lépe než na Androidu. Situace je poměrně vyrovnaná, u některého programu platí, že je lepší na iPhonu, znám ale i software, jehož povedenější verzi je možné získat právě pro Android.
V poslední době o těchto dvou platformách hodně přemýšlím a mám dojem, že se jedná o dvě naprosto srovnatelné platformy s tím, že Android v některých oblastech rozhodně vede. Pokud chci telefon s velkým displejem, není problém nějaký sehnat. Pokud se chci podívat na nejnovější film, je k dispozici Netflix i další služby. Problém není díky Amazonu ani s elektronickými knihami. Většina důvodů, proč jsem dlouho setrvával u Apple, nyní postupně pomíjí.
Nerad se vážu na nějaké pevně dané ekosystémy, takže změna mobilní platformy by mohla být v mém případě přínosem i z tohoto důvodu. Nejsem si tím ještě zcela jistý, rozhodně ještě budu pátrat dál, ale řekl bych, že většina výhod, díky kterým jsem si iPhone tak pochvaloval, postupně mizí.
Nechci zde vyvolávat žádné zbytečné spory ani diskuse, všechny tyto dojmy jsou založeny na zkušenostech s řadou různých přístrojů. Lumia 800 dokazuje, že Nokia je schopná vytvořit hardwarově dokonalý telefon. Dalšími skvělými přístroji jsou pak např. Samsung Galaxy SII se svým skutečně výkonným hardwarem nebo Samsung Galaxy Note, který je ještě na zcela jiné úrovni.
Fotoaparát je možné u řady telefonů najít také minimálně srovnatelný, někdy i lepší. Pro řadu uživatelů je důvodem, proč setrvat u iPhone, hlasová asistentka Siri, v mém případě to ale nějak nezafungovalo. Důvodů, proč setrvávat u Apple, zkrátka nacházím stále méně.
iPhone je určitě stále skvělý telefon, ale vedle něho není možné pomíjet celou řadu dalších špičkových smartphonů. Každý má tak naštěstí možnost vybrat si přesně to, co mu vyhovuje.
Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.com