DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
1. června 2023  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Značkové příslušenství za neznačkové ceny!


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 182 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Recenze hardware: Lumia 800 - recenze prvního Windows Phone telefonu společnosti Nokia
01.02.2012 
Recenze hardware

Lumia 800 je první telefonem finské Nokie s operačním systémem Windows Phone 7.5 Mango. Tento dlouho očekávaný telefon se konečně dostává na trh a již v prvních recenzích a testech dokazuje, že se skutečně máme na co těšit. Telefon se špičkovým hardwarem i softwarem slibuje něco výjimečného. Je tomu tak však oprávněně?Před pěti lety představil Steve Jobs iPhone. Telefon, který změnil vše. V jediném okamžiku se kompletně změnilo vnímání chytrých telefonů. Za etalon ve své třídě bylo v té době považováno Treo od Palmu a normální lidé se po takovém telefonu většinou ani příliš neohlíželi. Až iPhone způsobil, že o chytré telefony se začali zajímat i běžné lidí. iPhone měl v sobě jakési kouzlo, které sice nepůsobilo na rozum, ale velmi výrazně dokázalo zasáhnout pocity. Je to velmi těžké popsat slovy, ale přesně takový pocit iPhone v mnoha lidech vyvolává.

Od doby uvedení první generace iPhonu mi pod rukama prošlo velké množství nejrůznějších chytrých telefonů. Některé byly výborné, některé naopak otřesné, většina z nich se však zařadila někam do průměru mezi tyto dva extrémy. Je velmi těžké vytvořit chytrý telefon, který dokáže účinně zaútočit na emoce. Zatím se to daří Apple se svým iPhone (ve všech verzích) a v poslední době se to povedlo také Samsungu s modelem Galaxy Nexus. Opět musím podotknout, že je velmi těžké to nějak vyjádřit. Pokud však takový telefon vezmete do rukou, určitě pochopíte, jak to myslím.

Lumia 800 je prvním pokusem Nokie na poli telefonů se systémem Windows Phone, kterým Nokia nahradila svou dvorní platformu Symbian, která se dlouhá léta držela na výsluní mobilních operačních systémů. Symbianu se ale přestávalo dařit a tak se Nokia, doufaje v lepší budoucnost, rozhodla uzavřít spojenectví se společností Microsoft. Mohou však tyto dvě společnosti, které za poslední dobu nedokázaly v této oblasti dosáhnout žádného významnějšího úspěchu, vytvořit produkt, který bude patřit k absolutní špičce trhu? Osobně jsem byl z počátku poměrně skeptický, protože Windows Phone platforma od svého počátku nepatřila mezi to nejúspěšnější a ani Nokia nebyla poslední dobou zrovna ve firmě. Mnoho lidí tedy již předem pochybovalo o úspěchu tohoto spojení.

Design

Nokia Lumia 800 je dodávána v celkem obvyklém balení, které ničím nepřekvapí. Ani uvnitř se pak nenachází žádné zvláštní příslušenství nebo další obsah, který by nasvědčoval, že jste si právě koupili produkt, který výrobce označuje za prémiový. Kromě nabíječky (jejíž design se inspiroval u Apple) a sluchátek (která bude lepší nahradit vlastními) si tak vyzdvižení zaslouží snad jedině docela povedené pouzdro. To obepne tělo telefonu, ale jinak nechává vše potřebné velmi dobře dostupné, což se mi líbilo.

Nyní se ale dostáváme k telefonu samotnému. Nyní vás nehodlám dlouho napínat a rovnou prozradím, že jsem byl designem telefonu dokonale uchvácen. A rozhodně to myslím v dobrém slova smyslu. Připravte se však také na to, že tato recenze bude plná vyjádření ve smyslu toho, že je něco velmi těžké přesně slovy popsat. Tak zkrátka Lumia 800 dost často působí, např. v momentě, kdy ji uchopíte do ruky. Je to, jako kdyby byla navržena přesně pro mou ruku, do které padne zcela dokonale. Úchvatný je také způsob, jakým vystupuje sklíčko displeje z čelní strany telefonu, navíc se povedly i vrchní a spodní zaoblené konce přístroje. I přes to, že jsem na test obdržel modrou variantu, která se mi líbí ze všech nejméně, musím design telefonu hodnotit výborně. A to jsem o žádném jiném telefonu neřekl již hodně dlouho.

Na druhou stranu se ale říkává, že nic není dokonalé, a určitou kritiku si nakonec vyslouží i Lumia 800. První výtka bude směřovat k microUSB konektoru. Ten je sice chytře uschován pod šikovnou krytkou, ale jeho umístění bohužel téměř zcela jistě vylučuje budoucí možnost používání jakékoli synchronizační kolébky. Tento konektor je zároveň jediným způsobem, jak lze dobíjet baterii, a používání telefonu při dobíjení s kabelem připojeným právě v tomto místě také není zrovna pohodlné. Jako druhý problém pak vidím umístění tlačítka vypínače, které je umístěno v polovině pravé hrany telefonu – tedy přesně v místě, kam při přirozeném uchopení telefonu dosedne prst. Tohle někdo opravdu nedomyslel.

Až na tyto dva problémy ale musím design Nokie Lumia 800 opravdu pochválit. V tomto ohledu se telefon povedl, a určitě z něho budete mít radost, ať již bude jen ležet na stole, nebo jej budete právě používat.

Software

Již jsme se však mnohokrát přesvědčili, že pouhý povedený hardware nestačí. Musí totiž být doplněn o přinejmenším stejně dobrý software. Velký úspěch totiž můžeme očekávat právě až v momentě, kdy se podaří skloubit tyto dva předpoklady. Zcela podle mých představ se to zatím povedlo u pouhých dvou přístrojů, které jsem doposud používal. Prvním z nich je iPhone 4/4S a druhým pak Samsung Galaxy Nexus. Nikomu jinému se podle mého názoru na takto vysokou úroveň nepodařilo dosáhnout.

Již jsme si řekli, že hardware nové Nokie se povedl a jako takový plně splňuje kritéria chytrých telefonů roku 2012. Tím se Lumia 800 totiž dokáže odlišit i od dvou výše zmiňovaných konkurentů. Galaxy Nexus totiž není svým designem až tak odlišný od několika dalších přístrojů s Androidem a iPhone 4S je v podstatě to samé, jako iPhone 4, který se prodává již více než rok. Lumia 800 však přichází s něčím docela odlišným. S něčím, co však perfektně doplňuje uvnitř běžící software.

Když jsem měl možnost systém Windows Mobile používat poprvé, měl jsem z něho pocit velmi dobrého operačního systému, kterému se daří úspěšně maskovat veškeré složitosti, na druhou stranu mi ale připadal až příliš omezený pro pokročilejší uživatele. Mezi tím však byla pro tento systém uvolněna důležitá aktualizace, která přináší mnohem více očekávaných funkcí a díky času, který uplynul, je pro tuto platformu také k dispozici výrazně více aplikací. Díky tomu všemu působí Windows Phone mnohem vyváženějším dojmem, než-li tomu bylo na začátku. A zde se znovu dostávám k tomu, jak dobře se podařilo skloubit hardware a software – až se chce věřit tomu, že za obojím stojí jeden a tentýž výrobce.

Kombinace dlaždic na hlavní obrazovce a seznamu aplikací se mi nejprve nezdála zrovna praktická, časem si ale vše sedlo na správná místa. Stále si nejsem vůbec jistý, že se jedná o nejlepší metodu navigace uvnitř telefonu, brzy jsem nad tím ale přestal přemýšlet. Vše se dá bez problémů ovládat jednou rukou. Problémy však nastávají, pokud si do telefonu nahrajete velké množství programů, protože pak se v nich můžete začít ztrácet. Možná však Microsoft nechce, aby uživatelé měli ve svých telefonech stovky nejrůznějších aplikací. A možná to i myslí dobře.

Windows Phone je o tom, že jej musíte vzít takový jaký je a s tím se zkrátka smířit. Neexistuje zde téměř žádná možnost přizpůsobení, neexistují zde žádná nastavení umožňující si telefon téměř jakkoli přizpůsobit. Na druhou stranu si ale říkám, že to snad ani není potřeba. Možná to nebude znít zcela upřímně, ale opravdu jsem neměl potřebu si Windows Phone na Nokii Limia 800 nijak upravovat. Systém je to opravdu tak jednoduchý, že se do něho vžijete během několika málo minut. Pokud se o Apple iOS říkalo, že se jedná o nejpřívětivější mobilní operační systém, pak se jej Microsoftu podařilo se svými Windows Phone překonat.

Jsem si téměř jistý, že pokud seženete 20 lidí bez jakýchkoli zkušeností s chytrými telefony a dáte jim na zkoušku přístroj s iOS, Androidem a Windows Phone, stane se u nich poslední jmenovaný jasným vítězem. Telefon totiž vůbec nepůsobí jako počítač, vše je předem jasné a zcela plynulé. Celé řadě náročných uživatelů to možná nebude vyhovovat, ale na druhou stranu – zvyknout jsem si dokázal i já.

A co nám ještě zbývá?

Podle specifikací fotoaparát nevypadá špatně, jak se ostatně dá od telefonu Nokia očekávat. Pravdou ale je, že obecně jsem s kvalitou fotografií příliš spokojený nebyl, a aby se mi podařilo pořídit hezkou fotografii, musel jsem se často hodně snažit. Velmi jsem oceňoval také přítomnost spouště fotoaparátu, která při jemném stisknutí zaostřila a při plném zmáčknutí pořídila fotografii. Na druhou stranu je ale faktem, že i přes mou snahu se mi daří s iPhonem 4S pořizovat lepší snímky, takže určité doladění fotoaparátu by bylo určitě na místě.

S výdrží to v současné době také není zrovna růžové, ale o problémech s baterií u Nokie vědí, tudíž bychom se snad v nejbližší době měli dočkat nápravy. Na druhou stranu již nyní zvládnu celkem bez problémů na jedno nabití absolvovat celý den, i zde je na tom iPhone 4S ale o něco lépe.

Nokia do telefonu dodala také několik svých programů, z nichž nejdůležitější pro většinu asi bude Nokia Drive. Jedná se o GPS navigaci, která si vedla tak dobře, že si ji dokáže představit i jako mého každodenního „dopravního“ asistenta. Rozhraní aplikace i samotné mapy svým provedením zcela odpovídají ostatním součástem systému, jako takové jsou pro Windows Phone velkým přínosem.

Oproti jiným platformám jsou ale dosti odlišně zpracovány i takové základní komponenty, jako je kalendář nebo e-mailový klient. Je v nich použito velké písmo, což rozhodně není obvyklé, ale uživatel se tak vždy zaměří na to důležité. Tento systém je navíc zachován ve většině programů. V telefonní aplikaci pak navíc potkáte např. nejnovější činnosti, doplňující informace přináší i aplikace pro práci se zprávami, Market Place se skládá z řady po sobě jdoucích obrazovek zastupujících různé kategorie. Systém často zachází za hranici toho, co by běžní uživatelé považovali za efektivní, vždy se ale zastaví na skvěle vyvážené hranici, díky čemuž vše funguje.

Když jsem tak brouzdal nabídkou obchodu s aplikacemi a náhodně některé z nich zkoušel, brzy jsem si uvědomil, že všechny sdílejí několik podobností. Tou nejdůležitější je, že všechny sdílejí velmi podobný vzhled, který jakoby z oka vypadl standardním systémovým aplikacím, což je velmi neobvyklé. Na Androidu je zcela běžné, že programy vypadají i fungují navzájem často dost odlišně, ale ani na iOS není taková konzistentnost 100% pravidlem, některé jsou např. velmi pěkně graficky provedené, zatímco některé další vypadají docela průměrně. Oproti tomu však všechny programy pro Windows Phone, které jsem vyzkoušel, vypadaly přesně jako ty, které jsou v telefonu standardně.

Problém nečinilo ani vyhledání programů, které jsem zvyklí používat na jiných platformách. Angry Birds, Amazon Kindle, IMDb, Pulse, The Guardian, Twitter i Waterstones jsou přinejmenším stejně dobré, možná i lepší, než jejich iOS varianty. iOS je svým ekosystémem i kvalitou aplikací pověstný, pokud se ale Microsoftu podaří zvětšit tržní podíl telefonů se svým systémem, mohl by se Market Place stát pro App Store značnou konkurencí.

16 GB vnitřní paměti by mělo být pro většinu uživatelů dostatečným prostorem, na druhou stranu by se ale možnost rozšíření paměťovými kartami nebo varianta s větší kapacitou vestavěné paměti také určitě hodila. K telefonu sice dostanete 25 GB prostoru na internetovém on-line úložišti, přesto je mi ale jasné, že někteří uživatelé budou paměť vnímat jako omezení. Je pravdou, že pokud máte rychlé datové přenosy, není ukládání dat na internet až takovým problémem, přesto je ale možnost si data uložit lokálně v současné době stále jaksi „důvěryhodnější.“

Žádné problémy jsem naopak nezaznamenal s kvalitou zvuku, stoprocentní byl rovněž příjem signálu (včetně HSDPA sítí). Zde je vidět, že Nokia má s telefony zkušenosti.

Závěr

Je to již hodně dlouho, kdy jsem zažíval při používání nového telefonu pocity takového okouzlení. Když jsem s recenzováním začínal, nebyly ty okamžiky tak zřídkavé, postupem času se ale vše začínalo opakovat do takové míry, že mě skutečně zaujalo jen máloco. V tomto případě jsem však skutečně příjemně překvapen nejenom hardwarem telefonu, ale i operačním systémem, který na tomto hardwaru pracuje. V současné době je velmi těžké se vymanit z područí Androidu a iOS, v případě Windows Phone se to ale skutečně vyplatí.

Windows Phone jako celek je v mnoha ohledech lepší než iOS a Android, zatímco horší je jen v několika málo ohledech. Skutečnost, že v současné době je vedle mezi uživateli chytrých telefonů zvyklými na Apple a Android pro další platformu velmi málo prostoru, by neměla Microsoft odradit, protože jeho systém si úspěch jednoznačně zaslouží. Windows Phone působí tak trochu jako výrazně vylepšený iOS (ano, opravdu), a skutečnost, že nemusíte nic nastavovat ani upravovat, bude pro mnoho uživatelů značnou výhodou (řekl bych, že tak pro 99% populace).

Nokia Lumia 800 je navíc zcela jiný telefon, než na co jsme dnes zvyklí. Je výjimečná a při svém používání nabízí téměř dokonalé uživatelské dojmy.

Pokud dáte dohromady takto výjimečný hardware i skvělý operační systém, vznikne něco neobvyklého. Stále hledám ta pravá slova, kterými bych přesně vyjádřil svůj pocit z tohoto přístroje. Na jedné straně totiž působí dojmem zcela nového telefonu, na druhou stranu mi ale připadá jako starý dobrý kamarád, který přesně ví, co chci udělat a jakým způsobem. Samozřejmě i ona má své nedostatky, ale na ty, stejně jako u jiných dobrých produktů, rychle zapomenete.

Mám velmi silné nutkání Nokii Lumia 800 označit za nejlepší chytrý telefon, jaký jsem kdy používal, stejně jako jsem to dříve udělal v případě iPhonu 4, iPhonu 4S a Samsungu Galaxy SII. Protože tak dobrá Nokia Lumia 800 skutečně je.


Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.com

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Recenze hardware
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Recenze hardware:
Recenze odolného smartphonu Motorola Defy  druhá část


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekRe: Lumia 800 - recenze prvního Windows Phone telefonu společnosti Nokia (Hodnocení: 1)
Od: Jakuje (jakuje@gmail.com) - Čtvrtek, 02.02. 2012 - 18:08:56
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
jediný důvod pro:
"Emulátor" staré Nokie 3310 a kultovní hry snake:
http://www.windowsphone.com/cs-CZ/apps/a9efa10f-fb0e-4437-9aa2-088db7e04a47

Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.55 sekund

RSS - články RSS - fórum