DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
1. června 2023  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Značkové příslušenství za neznačkové ceny!


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 190 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPH



Sluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPH



R4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 Kč



Nabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 Kč



Sluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPH



Vyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPH



TTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPH



ScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 Kč



Matná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 Kč



Navštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Recenze hardware: Dlouho očekávaný tablet Amazon Kindle Fire 1.
30.11.2011 
Recenze hardware

Kindle Fire je zejména díky své velmi agresivní ceně mnohými netrpělivě očekávaným tabletem. A ačkoli musel Amazon při jeho vývoji sáhnout k různým omezením, nabídne svým uživatelům vše potřebné. Tento kompaktní přístroj bude pro mnoho uživatelů centrem mobilní zábavy, který obsáhne vše od elektronické čtečky, přes multimediální přehrávač, internetový prohlížeč, e-mailový klient až po herní konzoli. Díky (zamaskovanému) systému Android nechybí ani možnost instalace dalších aplikací, ačkoli pouze z katalogu výrobce.



Zdá se to jako celá věčnost, ale Kindle Fire byl představen teprve před šesti týdny. Je ale pravdou, že o tomto připravovaném tabletu se hovořilo již měsíce předtím. Je totiž pravdou, že to byl zcela logický krok. Tablety jsou dnes populární a podobné zařízení již měl v nabídce i konkurent společnosti Amazon, totiž knihkupectví Barnes & Noble v podobě modelu Nook Color.

Pátrat po důvodu, proč se Amazon rozhodl připravit svůj tablet, ale nemá příliš smysl. Podstatné je, že Amazon Kindle Fire je 7mi palcový tablet s elegantním designem a jednoduchým uživatelským prostředím, které překrývá výchozí prostředí operačního systému Android Gingerbread. K novému zařízení se vztahovala celá řada otázek – jak to bude s nahráváním aplikací mimo oficiální zdroje, jak bude výkonné nebo jak dlouho vydrží na baterii? Může se tablet za takto lákavou cenu postavit konkurenci, která často stojí více než dvojnásobnou cenu? To vše se pokusíme odhalit na následujících řádcích a stránkách.

Hardware

Kindle Fire se může na první pohled podobat konkurenčnímu tabletu BlackBerry PlayBook. Pokud si v zavřeném stavu odmyslíme několik detailů, je podoba opravdu popiratelná jen docela těžko. Fire je jednoduchý, černý, bez výraznějších desénových prvků. Někdo by jej možná rovnou označil za nudný.

Nejvýraznějším prvkem zadní strany je vytlačený nápis Kindle, který je ovšem vidět pouze pod určitým úhlem a osvětlením. Zadní strana je tvořena matným černým materiálem a opět jí chybí jakýkoli desénový prvek. Jediné, s čím se na zadní straně kromě toho můžeme setkat, je drobný nápis Amazon doplněný o certifikační údaje.

Rozměry přístroje činí 190 x 120 x 11,4 mm, jeho hmotnost se pak při vážení zastavila na hodnotě 413 g. Rozměrově je přístroj srovnatelný s většinou konkurence využívající stejně velký displej, jeho hmotnost je však např. oproti Samsungu Galaxy Tab 7.0 (345 g) citelný vyšší.

Na druhou stranu díky vyšší hmotnosti vyzařuje Kindle Fire dojmem velmi dobrého zpracování. Podobně jako BlackBerry PlayBook působí i Fire opravdu bytelně, za to si u Amazonu zaslouží pochvalu. Zadní pogumovaná strana sice možná nepůsobí zrovna noblesně, i ona ale určitě hraj při celkovém dojmu z přístroje svou nepopiratelnou roli.

Mírně větší rozměry oproti konkurenčním zařízením mohou být v tomto případě zaviněny větším rámečkem okolo displeje, který je u Fire docela výrazný. Samotný displej má tedy úhlopříčku 7 palců a rozlišení 1024 x 600 bodů a jedná se o typ IPS.

Displej je chráněn odolným Gorilla Glass sklem, zbytek těla tabletu je pak tvořen převážně lesklými (čelní strana a boky) i matnými (záda) plasty. Výtku si přístroj určitě zaslouží za své reproduktory, které jsou sice dva, jejich zvuk není ale nijak extra povedený, jejich výstup je situovaný na pravou stranu (samozřejmě záleží, jak budete přístroj držet) a dovolím si tvrdit, že při sledování videa sáhne většina uživatelů po sluchátkách.

Pro ty je zde samozřejmě připraven klasický 3,5 mm audio jack, který se spolu s microUSB konektorem a jediným malým tlačítkem vypínače nachází na spodní straně (s displejem na výšku). Na těle přístroje se skutečně žádná další tlačítka nenacházejí, vše je nutné ovládat přímo z prostředí přístroje. Chybí zde rovněž HDMI výstup (což je vzhledem k přístupu k obrovskému multimediálnímu obsahu Amazonu škoda), kamerka pro videohovory i senzor regulující osvětlení displeje.

Vnitřnosti

Uvnitř přístroje se nachází dvoujádrový procesor TI OPAM s frekvencí 1 GHz (stejný typ pohání i PlayBook), v tomto případě je pak doplněný o 512 MB operační paměti a datové úložiště o kapacitě 8 GB, ze kterého uživateli a jeho multimediální kolekci zbývá okolo 6,5 GB volného prostoru. Naštěstí by to nemusel být takový problém, protože Amazon doufá, že si vždy stáhnete pouze to, co budete potřebovat, navíc např. hudbu by mělo být možné přehrávat bez toho, aniž by ji bylo nutné stahovat. Pokud ale patříte mezi uživatele, kteří mají rádi vše potřebné vždy při sobě, bude to pro vás možná omezení. Je trochu škoda, že Amazon za příplatek nenabízí i varianty s větší kapacitou.

Při stahování multimediálního obsahu budete odkázáni pouze na Wi-Fi, 3G připojení není u tohoto modelu podporováno. Tablet podporuje Wi-Fi ve standardech 802.11 b/g/n a pracuje na frekvenci 2,4 GHz. Během testování jsme neměli s Wi-Fi konektivitou žádné potíže, přesto bychom zde rádi viděli i podporu pásma 5 GHz. A kdyby výrobce přidal i Bluetooth, určitě bychom se také nezlobili.

Displej

Říkali jsme to již několikrát, ale opakování je matkou moudrosti – osazený displej je typu IPS a na úhlopříčce sedm palců nabídne rozlišení 1024 x 600 bodů. Specifikace jsou úplně stejné jako u opět již několikrát zmiňovaného tabletu od BlackBerry, a pokud můžeme soudit, jedná se o zcela shodný panel. A to je celkem dobře, protože dokáže nabídnout dostatečný jas, dobré podání barev i široké pozorovací úhly, přesně tak, jak by člověk od IPS panelu očekával.

Hustota pixelů 169 ppi již dnes není nijak výjimečná, spíše naopak. Stále více chytrých telefonů totiž začíná nabízet rozlišení 1280 x 800 pixelů a to na úhlopříčkách o několik palců menších. Proto by nebylo špatné, kdyby Fire nabídl rozlišení přeci jen vyšší. Na druhou stranu se s displejem nepracuje špatně, ale lepší než průměrné hodnocení zkrátka nemůže získat.

Pokud jste někdy používali nějakou jinou čtečku ze série Kindle, připravte se, že rozdíl v displejích je obrovský. E-Ink displeje nabízejí nižší rozlišení a barvy redukují na několik odstínů šedé (oproti 16ti milionům barev u modelu Fire), na druhou stranu jsou díky tomu pro oči mnohem příjemnější, protože vypadají téměř jako běžný papír (samozřejmě pokud máte dostatek světla). Oproti tomu displej u Kindle Fire má vlastní osvětlení, takže číst můžete klidně i v naprosté tmě.

Výdrž baterie

Toto je jedna z oblastí, kde nový Fire snad ani nemůže doufat, že by mohl konkurovat svým předchůdcům z rodiny Kindle. Tyto čtečky s úspornými procesory a energeticky velmi efektivními displeji se mohou totiž chlubit výdrží, která se dá měřit v týdnech a možná dokonce i měsících. U tabletu Fire se budeme muset vrátit na zem a smířit se s hodinami a minutami. Na druhou stranu ale není situace nijak špatná.

Při našem standardním testu přehrávání videa totiž Fire zvládl celých sedm hodin a 42 minut. A to je dokonce o 12 minut déle, než slibuje samotný Amazon.

Výkon

Kindle Fire se s Androidem a jeho softwarovou výbavou bude vypořádávat prostřednictvím dvoujádrového procesoru TI OPAM s frekvencí 1 GHz, kterému sekunduje 512 MB RAM. U ostatních tabletů se pomalu stává standardem dvojnásobek této hodnoty, proto jsme byli zvědaví na to, jak si přístroj povede. A ihned na začátku musíme říci, že zcela hladký a plynulý chod bohužel nelze očekávat, což je možná způsobeno i silnou softwarovou nadstavbou, která maskuje standardní rozhraní systému.

Na druhou stranu je pravda, že při pohybu mezi standardními (výrobcem nahranými) programy jsme problémy nezaznamenali, nedostatek výkonu se objevuje spíše až při experimentování s dalším (neoficiálně nahraným) softwarem. Dobře funguje standardní multimediální přehrávač, ale většina ostatních, však poskytují lepší podporu formátů, mívá potíže. Potíže nebyly se 2D hrami (typickým příkladem mohou být Angry Birds), ani s jednoduššími 3D tituly (typicky Fruit Ninja).

Kvůli tomu, že Fire nemá přístup na Android Market, jsme nemohli provést standardní výkonové testy. Bohužel nepomohlo jejich nahrání neoficiální cestou, protože testy způsobovaly brzy po spuštění pád systému.

Zůstali jsme tedy odkázáni alespoň na testy, které probíhají prostřednictvím webového rozhraní. V testu SunSpider 9.1 získal tajemstvími ověnčený firemní prohlížeč Silk úctyhodné průměrné hodnocení 2440. Je však pravdou, že minimálně část obsahu se předem připravuje na serverech společnosti a až následně se stahuje do prohlížeče na tabletu. Přesto se nám ale tomuto hodnocení nechce příliš věřit, protože při běžném používání jsme nijak výjimečné pocity neměli. Na druhou stranu to běžné uživateli nijak trápit nemusí.

Software

Pokud byste to snad ještě nevěděli, pak Kindle Fire běží na operačním systému Android 2.3 Gingerbread. To je starší verze systému určená převážně pro chytré telefony a na tabletech vyšší třídy se s ním již setkávat nebudeme. Na druhou stranu je pravda, že samotné prostředí systému je silně upravené a téměř se s ním nesetkáte. Pojďme se na to tedy podívat podrobněji.

Uživatelské prostředí

První, s čím se po zapnutí přístroje setkáte, je obrazovka pro odemčení displeje obsahující nejrůznější povedené abstraktní obrázky typu hlavy psacího stroje, ostře ořezané tužky, hrotu plnicího pera apod. Spisovatelé budou nadšeni, protože to pro ně bude skvělá motivace, ostatní uživatelé, kteří by si tyto obrázky rádi změnili, však budou mít smůlu. Kromě šipky pro odemčení tabletu se zde nic jiného nenachází. Šipka je umístěna docela vysoko – zhruba doprostřed displeje – takže někdy nemusí být její dosažení úplně jednoduché. Pokud si však zvolíte odemčení pomocí hesla – což je také možné – budete na tom ještě hůř, protože potřebná klávesnice má problémy se vejít na displej.

Po odemčení přístroje se dostanete do nabídky, které Amazon říká karusel. Jedná se o nekonečnou sérii ikonek reprezentující vše, co jste poslední dobou otevřeli nebo spustili (aplikace, knihy, filmy – je toho opravdu dost). Mezi ikonkami se pohybujete jednoduchým tažením prstu a musíme říci, že se jedná o skutečně intuitivní způsob, jak rychle najít to, co potřebujete.

Je však pravdou, že ikon zde může být po čase skutečně hodně, a orientace mezi nimi se může stát složitější. I zde ale existuje řešení – často používané ikonky je totiž možné přetáhnout mezi oblíbené, ke kterým se dostanete povytažením karuselu směrem nahoru. Více by se nám možná ale líbilo, kdyby bylo možné rozdělit karusel do více sekcí – např. tak aby zobrazoval zvlášť poslední knihy, poslední filmy, poslední magazíny apod.

Horší ale je, že karusel je hodně citlivý. Do stran se pohybujete tažením prstu doleva nebo doprava podle potřeby, a když najdete vytouženou ikonku, kliknete na ni. Pokud však při kliknutí ikonou i jen zcela minimálně pohnete, nespustí se. Místo toho se seznam posune o jedno místo ve směru, ve kterém jste ikonkou pohnuli. Zde se tedy vyplatí být opravdu přesný.

Pokud upustíme od karuselového zobrazení, je obsah přístroje dále možné procházet rozdělený dle kategorií (noviny, knihy, hudba, video, dokumenty a aplikace). Tyto kategorie jsou dostupné přímo z hlavní obrazovky, odkud lze rovněž spustit webový prohlížeč Silk, ke kterému se dostaneme později.

Co lze od té které sekce očekávat, je asi jasné. Zobrazení jednotlivých sekcí je navíc velmi podobné. Pokud kliknete na kategorii nazvanou Noviny, dostanete se do seznamu všech novin a magazínů, které jste zakoupili. Ve vrchní části seznamu máte možnost přepínat se mezi obsahem uloženým v přístroji a obsahem uloženým on-line (v cloudu). Pokud zvolíte Cloud, zobrazí vám přístroj veškerý obsah, který jste si kdy zakoupili, aniž by musel být uložen v paměti přístroje (pokud na něco takového kliknete, okamžitě začne stahování).

Pokud vyberete záložku Přístroj, zobrazí se pouze materiály uložené ve vnitřní paměti. Čím více toho zde máte, tím bude seznam delší. Většinou si můžete určit, podle jakých kritérií budou položky řazeny (např. podle názvu nebo posledního otevření), bohužel zde ale chybí možnost ruční organizace s tím, že nejoblíbenější položky byste si přetáhli na začátek.

V horní části obrazovky se nachází notifikační lišta zobrazující vaše uživatelské jméno, aktuální čas a stav Wi-Fi a akumulátoru. Pokud na tuto lištu kliknete, dostanete se k rychlým nastavením, kde je možné např. vypnout automatické otáčení obrazovky, aktivovat či deaktivovat Wi-Fi a změnit úroveň hlasitosti a jasu displeje (pamatujte – jedná se o jediný způsob, jak upravit hlasitost přístroje!).

Pokud kliknete na poslední zobrazení ikonku, dostanete se k dalším nastavením, která jsou podobná možnostem ostatních Androidových přístrojů. Nastavení má však upravenou grafickou podobu a přeci jen nemá tolik možností (do přístroje si např. můžete s trochou snahy nahrát alternativní softwarovou klávesnici, protože ale potřebná sekce chybí v nastavení, nikdy se vám ji nepodaří zprovoznit).

Po kliknutí do levé části stavové lišty (kde je zobrazeno vaše jméno) se dostanete do seznamu operací, které na přístroji právě probíhají na pozadí – tedy např. stahování multimediálního obsahu nebo instalace aplikací. Pokud jste na Android zvyklí, bude vám pravděpodobně chybět možnost notifikační lištu jednoduše stáhnout, jak bývá zvykem. Rovněž se zde nedočkáte žádných tlačítek.

Většina aplikací se roztáhne přes celou obrazovku a překryje notifikační lištu. Pro návrat zpět a zobrazení malé navigační lišty ve spodní části displeje většinou stačí kliknout do středu obrazovky. Poté ihned vyskočí drobná navigační lišta s možností návratu zpět do nabídky, zobrazení menu, vyhledávání a návrat o krok zpět. Neoficiálně nahrané aplikace se většinou chovají stejně, jen v nich je nutné pro zobrazení této lišty kliknout na speciální ikonu ve spodní části displeje. Nutnost kamkoli klikat pro vyvolání navigační lišty ale není zrovna intuitivní, osobně se nám více líbí ovládání pomocí gest, které využívá např. TouchPad nebo PlayBook.

Kindle Fire nenabízí také žádnou možnost přímého přepínání mezi aplikacemi, tak jak ji známe z většiny jiných zařízení s Androidem. Aplikace, které jste použili, si pamatují přesné místo, kde jste činnost ukončili, a po dalším spuštění se také přesně takto zobrazí. Rychlý přechod mezi programy zde ale zkrátka nečekejte, vždy budete muset zpět do karuselu, zde najít potřebnou aplikaci a znovu ji spustit.


Dokončení zítra...


Zdroj: Tim Stevens pro engadget.com

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Recenze hardware
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Recenze hardware:
Recenze odolného smartphonu Motorola Defy  druhá část


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek







Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.68 sekund

RSS - články RSS - fórum