Do rukou se nám dostal mobilní telefon Nokia E72. Následník modelu E71, který nás dokázal v minulém roce velmi zaujmout. Svým provedením vychází z loňského modelu, přidává však lepší fotoaparát, rychlejší procesor, větší paměť, polohové čidlo a 3,5 mm audio konektor.
|
Jednou z věcí, která se nám na E72 ihned zalíbila, je její povedený vzhled. Jedná se o pracovně orientovaný telefon vyzařující skutečnou spolehlivostí, navíc si zachovává velmi příjemné rozměry. Vzhled a kvalita konstrukce nejsou s loňským modelem srovnatelné, jsou totiž ještě lepší.
V balení spolu s telefonem dostanete kožené pouzdro pro bezpečnější přenášení, jeho největší přínos se nachází v tom, že telefon ochrání před škrábanci. Kromě toho balení obsahuje nabíječku, USB kabel, poutko a manuál.
Displej má úhlopříčku 2,4 palce a disponuje QVGA rozlišením. Je dobře použitelný i na přímém slunečním světle, přestože se kvalita zobrazení zhorší.
Jednou ze změn oproti staršímu modelu E71 je integrace optického joypadu. Ten se může pochlubit výbornou citlivost (lze nastavit) a schopností plně nahradit standardní navigační tlačítko. Pokud nejste zastánci inovací, lze tuto funkci vypnout a telefon ovládat klasickým způsobem.
Nokia E72 si zachovává výbornou klávesnici modelu E71, oproti které se tlačítka tisknout o něco snadněji. Tlačítka mají jistý stisk, bohužel jsou ale dost malá a ke psaní budete nejspíš muset používat nehty, takže nebude až tak rychlé. Přibyly zkratky pro rychlou aktivaci Bluetooth, tichého režimu a svítilny. Líbilo se nám také pozměněné provedení softwarových tlačítek a tlačítek pro práci s hovorem pod displejem, která se lépe ovládají a vypadají jakoby byla z kovu.
Podobně jako E71 je i Nokia E72 vzhledově extrémně povedený telefon, který nemusí zaujmout pouze pracovně vytížené uživatele, kterým je určen, ale také běžné uživatele, kteří si potrpí na atraktivní a kvalitně zpracovaná zařízení.
Nokia E72 pracuje na operačním systému Symbian 9.3, S60 3rd Edition s feature packem 2, který nyní působí moderněji a atraktivněji než verze použitá u E71. Hlavním rozdílem oproti některým dalším přístrojům se Symbianem je displej otočený na šírku, který je pro některé aplikace typu kalendář apod. vhodnější.
Novinkou je také předinstalovaná aplikace Nokia Messaging (lze dohrát i do starších telefonů), což je užitečný poštovní klient výborně zvládající práci s více schránkami zároveň. Nechybí ani podpora push technologie, ta už ale závisí na dalších poskytovatelích služeb.
Vestavěný internetový prohlížeč poslouží dobře téměř při jakékoli činnosti, nechybí mu ani částečná podpora technologie Flash. Na videa z YouTube (i vložená do jiných stránek) ale postačí. Pohyb po stránkách není sice tak propracovaný jako u novějších přístrojů s dotykovými displeji, přesto je ale pohodlný. Díky podpoře rychlých dat HSDPA (až 10,2 Mbit/s) a Wi-Fi je načítání stránek rychlé.
Jednou z největších nevýhod staršího modelu byl fotoaparát, respektive nízká kvalita pořizovaných snímků. Výrobce si tohoto neduhu byl vědom a do novinky vložil fotoaparát s rozlišením pět megapixelů a rovnou jej doplnil o blesk. Kvalita snímků je nyní dobrá, jediná stížnost směřuje k občasné přílišné ostrosti. Líbil se nám způsob práce fotoaparátu - po přiložení prstu na optický touchpad dojde k zaostření a po stisku dojde k pořízení fotografie.
Video je možné natáčet v rozlišení VGA při rychlosti 15 sn./s. Videa se ale docela zadrhávají a ani barvy nepatří k nejvěrnějším.
Díky 3,5 mm audio konektoru si můžete připojit jakákoli oblíbená sluchátka a vychutnat si tak poslech hudby. Kvalita zvuku není špatná, hudba je čistá a hlasitá, přestože některé tóny jsou až příliš ostré a při nastavení maximální hlasitosti již dochází ke zkreslení.
Výkonnost a závěr
Během testování jsme nezaznamenali žádné zpomalení nebo zádrhele při používání. Telefon je svižný a vhodný pro telefonování, protože kvalita zvuku ve sluchátku je výborná na obou koncích linky, k mírnému zkreslení opět dochází pouze při nastavení maximální úrovne zvuku.
Baterie se mohla během testování pochlubit výbornou výdrží. Při středně náročném používání (po celou dobu aktivní Wi-Fi, časté prohlížení internetových stránek a práce s e-maily) vydržel telefon téměř tři dny. Výrobce udává, že by telefon měl vydržet až 12,5 hodiny hovoru a 480 hodin v pohotovostním režimu.
V tomto článku jsme se dostali jen k několika málo funkcím, kterými tento pracovní přístroj disponuje. Jedná se ale o rozumný pokrok vzhledem k modelu E71, největší vyzdvižení si zaslouží vylepšený fotoaparát a výborná kvalita zvuku. Na druhou stranu si výrobce za takto kvalitní telefon nechá zaplatit. Cena je důvodem, proč si zřejmě mnoho majitelů starší E71 novinku pořizovat nebude, inovací je zkrátka málo, než aby se nový přístroj vyplatil. Pokud ale hledáte elegantní a dobře vybavený telefon a nejste majitelem původní E71, najdete v E72 výbornou volbu, kterou jistě nebudete zklamáni.
Jako alternativní řešení je možné doporučit BlackBerry Bold 9700, která se sice právě dostává do prodeje, ale má také své výhody. Mezi ty patří zejména displej s vyšším rozlišením nebo podpora BIS a BES služeb. Pokud by jste chtěli telefon od Nokie, je možné doporučit kompaktnější E55 s půlenou hardwarovou QWERTY nebo E52 s klasickou numerickou klávesnicí. Dobrou volbou by mohl být také model E75, který se může pochlubit výsuvnou QWERTY.
Nokia E72 je jedním z nejlepších pracovně orientovaných telefonů s QWERTY klávesnicí bez dotykového displeje.
Plusy:
- Vzhled a kvalitní provedení
- Rychlost
- Přeledné uživatelské prostředí
- Podpora Nokia Messaging
- Dobrý fotoaparát
- Vysoká kvalita zvuku při hovoru i poslechu hudby
- Baterie
Mínusy:
- Relativně vysoká cena
- byl by potřeba modernější internetový prohlížeč
Zdroj: Phone Arena.com