
Aplikace eReader je jeden z mnoha programů, který umožní využívat kapesní počítače Palm jako čtečky e-knih. Pokud i vy patříte mezi náriživé čtenáře a zároveň majitele nějakého z Palm OS smartphonů, pak zbystřete svoji pozornost.
|
V úvodu zmíněné srovnání s Amazon Kindle je nutné samozřejmě brát s rezervou. Kindle je totiž na rozdíl od levnějšího, všestranněji koncipovaného telefonu specifické zařízení zaměřené přímo na čtení elektronických knih a tomu je také plně přizpůsobeno. Díky větším rozměrům nabídne velký displej, který je navíc tvořen zajímavou technologií E-Ink, tedy elektronickým inkoustem. Jmenovat bychom mohli mnoho dalších prvků včetně bezdrátové konektivity a obchodu s knihami.
Amazon Kindle je však však uzavřené, poměrně drahé a pro mnoho uživatelů relativně zbytečné zařízení. Kapesní počítače (respektive chytré telefony) jsou dnes mnohem rozšířenějším typem přístrojů. A právě pro přístroje s operačním systémem PalmOS je určen program, na který se zaměříme v tomto článku. Jedná se o čtečku elektronických knih s názvem eReader, mezi jejíž největší výhody také patří možnost přístupu do elektronického katalogu knih, které je zde možné za poplatek koupit a stáhnout. Mezi další výhody patří možnost instalovat další fonty, barevná schémata, ukázkové knihy nebo bohaté možnosti formátování.
Úvod
Vše začíná registrací uživatelského účtu na serveru eReader.com a stažením samotné aplikace. Aplikaci můžete rovněž stáhnout z dalších serverů, mezi které patří např. Treo Central. Instalace probíhá stejně jako u jiných programů. V paměti si čtečka zabere 652 kB.
Skutečná zábava ale začíná až po stažení knížek. Začal jsem s prozkoumáním knih, které je možné stáhnout zdarma. Mou pozornost si získalo Volání divočiny od Jacka Londona. Tuto knihu jsem si chtěl vždycky přečíst, ale až doposud jsem se k tomu nedostal. Knihu jsem tedy vložil do nákupního košíku (její velikost je 107 kB) a pokračoval k dokončení celé akce.
eReader vytvoří pro všechny knihy, které jste získali (zdarma stažené či zakoupené). Po kliknutí na odkaz pro stahování dojde k uložení knih do vašeho počítače, odkud je můžete klasicky nainstalovat do Palmu.
Po spuštění dojde automaticky k otevření poslední knihy, kterou jste četli. V tomto případě došlo k otevření výše zmiňovaného Volání divočiny, protože jiná podporovaná kniha se v paměti přístroje nenacházela. Zprovoznění programu je – jak vidíte – rychlé a bezproblémové.
Zkušenosti z používání
Za normálních okolností nejsem typem člověka, který si užívá čtení knih z (malého) displeje. Mám rád celý proces běžného čtení knížek – listování stránkami, podtrhávání textu, zapisování poznámek.. Takže jsem si zpočátku ani nebyl jistý, jestli budu mít příležitost a chuť čtení e-knih vyzkoušet. Pak ale přišla skvělá příležitost v podobě čekání u lékaře..
Zkrátka jsem klikl na ikonku čtečky a začal číst. První stránka byla pouhým úvodem, takže jsem ji rychle přeskočil. Stačilo zmáčknout pravý směr navigačního tlačítka. Rychle jsem ještě přeskočil různá počáteční ujednání a informace a registračních známkách a skončil na straně 4, kde mělo vše začít..
Zkoumal jsem displej a orientoval se. Brzy jsem zjistil, že přechod na další stránku se opět uskuteční stisknutím navigačního tlačítka doprava, na další stránce věta hladce navazovala. Na displej se vejde 13 řádků textu. Jedna kapitola (v podání Londona) tak vychází zhruba na 25 stránek. Zhruba tak nějak dlouho jsem také čekal, než jsem se dostal na řadu..
Co vše program umí aneb stručný přehled funkcí
Po přečtení prvních pár stránek jsem si uvědomil, že bych měl také zjistit, co vlastně znamenají ikony ve spodní části displeje. Ve spodním stavovém řádku se nachází celkem osm ikon a indikátor stránky, na které se momentálně nacházíte. Ikony (bráno zleva) slouží pro: vstup do menu, otevření knížky, obsah, záložky, poznámky, informace, aktuální čas (stav baterie) a návrat zpět.
Ikonka pro vstup má stejnou funkci jako stejnojmenné tlačítko na přístrojích Palm. Menu nabídne tři sekce: Book (kniha), Go (Jít) a Option (Nastavení).
Volbou Open otevřete seznam dostupných knih. Zde mezi nimi můžete listovat, otevírat je, přečíst si dostupné informace nebo se vrátit zpět.
Všechny ikonky jsou samozřejmě citlivé na dotyk, takže je můžete ovládat i prsty. Na rozdíl od nich zde D-PAD příliš velké uplatnění nenabízí.
Pomocí nabídky „Jít na“ můžete rychle přeskakovat mezi kapitolami. Pod položkou „Info“ se dozvíte, kolik stránek má vybraná kapitola. Takže jsem např. zjistil, že Volání divočina má sedm kapitol a první kapitola se skládá ze 49 stránek.
Záložky a poznámky spolupracují ruku v ruce. A abych byl upřímný, pracuje se s nimi o mnoho lépe s mým oblíbeným podtrháváním a vepisováním poznámek.
Jednoduše můžete kopírovat / vkládat texty. Vše co musíte udělat je označit text pomocí stylusu. Po označení textu se objeví nabídka s následujícími možnostmi:
- Navštívit
- Hledat
- Zvýraznit
- Přidat poznámku
- Kopírovat
- Nastavení
Pro uložení poznámky tak stačí kliknout na volbu „Kopírovat“ a na tlačítko pro práci s poznámkami. Pomocí D-PAD zkopírovaný text vložíte do určeného okna, program automaticky doplní číslo stránkami, ke které poznámka patří.
Skutečně rychlé a snadné. Podobně intuitivně pracuje i zvýraznění. Označíte text, v menu vyberete „Zvýraznit“ a program vybranou část označí fialovým podkladem.
Hledání (které může být vyvoláno také zkratkou Menu + F) je docela rychlé. Na vyzkoušení jsem přeskočil na stranu 30 a zadal výraz „Klondike.“ Program nejprve našel výraz, který jsem si předtím označil, když jsem nechal vyhledat další výskyt, přeskočil až na stranu 205.
Rozhodl jsem se vytvořit si zde záložku. Program automaticky doplnil názvem ve tvaru P205 Chapter (kapitola) V. Pro lepší přehlednost jsem ještě sám dopsal slovo Klondike.
V nabídce se nachází ještě několik dalších funkcí. Podívejme se na nabídku „Info.“ Zde můžete zjistit název knihy, aktuální stránku, na které se nacházíte, celkový počet stránek a máte možnost zde také knihu zařadit do kategorie. Kategorie můžete libovolně upravovat.
Předposlední ikonka poskytuje informaci o času / stavu baterie. Aplikace si totiž samozřejmě zabírá celé okno a vy tak nemáte žádný přehled o tom, kolik času jste strávili čtením a kolik zbývá v baterii energie. Bylo by totiž hloupé si vybít celou baterii a pak se ani nemoci podívat do kalendáře nebo si zatelefonovat.
Stmívání displeje
Během používání aplikace mě velmi obtěžovalo automatické stmívání displeje Centra. Stačilo ovšem navštívit nastavení – sekci General – Power a zde zvýšit dobu automatického vypínání podsvícení ze 30 sekund na jednu minutu (další možnosti jsou dvě a tři minuty).
Závěr
Z používání eReaderu pro PalmOS mám skutečně velmi dobré dojmy. Dodalo mému Centru nový dech, možnost vyzkoušet lákadla stále se rozvíjejícího trhu s e-knihami bez nutnosti utrácet peníze za specializovaný přístroj typu Amazon Kindle. Jedinou investici tak bude znamenat cena programu a případně paměťové karty, pokud s sebou budete chtít nosit více knih současně. Jedná se o výbornou a jednoduchou aplikaci, která vám pomůže vyplnit „zabitý“ čas – třeba právě v čekárně u lékaře apod.
Poznámka:
Děkuji Shaunovi za upozornění, že v případě aktivace automatického rolování nedochází k vypínání podsvícení displeje. Displej zůstane podsvícený do doby, než vypnete rolování. Vypne se také v případě poklesnutí napětí baterie pod nastavenou úroveň. Funkce automatického rolování je sama o sobě docela užitečná, protože zvládnete číst velmi rychle.
Zdroj: Annie Latham pro TreoCentral.com