DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
1. června 2023  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

ADPO ScreenWard Anti-Shock folie pro Apple iPhone 5


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 191 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Recenze Palm: SuperMemo 2.0 - Učte se efektivně metodou SuperMemo
18.11.2008 
Software pro PalmOS & Pocket PC

Na tvrdém memorování, dření se něčeho, nikdy nebylo nic výjimečného. Vždycky jsme hledali různé zkratky, jak vyzrát nad ve svém principu jednoduchým, ale jinak velmi náročným zdoláváním znalostí určitých předmětů jejich neustálým opakováním. Existovaly různé metody, které měly pomoci, na čas to byly hity, pak ze světa ale zmizely stejně rychle, jako se na něm objevily.Přestože metoda memorování je již velmi stará, několika užitečných inovací se přeci jen dočkala. A asi nejvýznamnější z nich je metoda rotace. Jedná se o způsob, kdy vám jednotlivé informace, které se musíte naučit, nejsou podávány stále ve stejném pořadí, ale v určitém, pomocí počítače optimalizovaném, pořadí. Tato metoda se nazývá rozložené opakování (originální termín spaced repetition).

A pravděpodobně nejslavnějším příkladem tohoto způsobu učení je program SuperMemo od Piotra Wozniaka. Podle autora programu zvládnete učení desetkrát až padesátkrát rychleji než běžně. Kromě verze pro počítače s Windows už také velmi dlouho existuje verze určená pro kapesní počítače, a to včetně těch se systémem Palm OS. A protože nabídka programu i sliby autorů vypadají opravdu dobře, nemohli jsme program nevyzkoušet.

Plánované nebo-li rozložené opakování

Co to tedy ono Spaced repetition vlastně je? Tento termín se dá volně přeložit jako rozložené či plánované opakování a je to způsob výuky založený na opakování informací a termínů, které se chcete naučit.

Tento způsob výuky určuje, jaké karty se budete který den učit, nemůžete si jejich pořadí vybírat sám. Uspořádání a pořadí opakovaných karet vám bude zpočátku možná připadat trošku zvláštní, chce to zachovat trpělivost. Optimální čas pro návrat k již naučené kartě je v momentě, kdy ji začínáte zapomínat.

Pokud znáte systém otáčecích kartiček, určitě více, že se u něho člověk dostane při každé lekci alespoň jednou ke každému výrazu. K většině vícekrát, protože pracujete tak dlouho, dokud si každý termín nezapamatujete.

A i když tento systém dává význam a funguje, je extrémně neefektivní. Plýtváte totiž časem i na výrazech, které si spolehlivě pamatujete. Protože když některé výrazy již znáte, je zbytečné plýtvat na nich časem a stačí je zopakovat později, zatímco v současnosti je lepší dát čas položkám, které ještě dokonale nezvládáte.

V tom spočívá výhoda systému, který využívá SuperMemo. Určuje pro každý záznam svůj vlastní interval opakování v závislosti na tom, jak dobře danou položku umíte. SuperMemo používá systém hodnocení A - F. Karta se během režimu učení opakuje tak dlouho, dokud na ni neodpovíte dobře. Karta, kterou jste zvládali perfektně již na začátku a ohodnotili jste ji známkou A, se znovu bude opakovat až za šest dní, karta za B se zopakuje za 5 dní atd. Karta, kterou si nejste schopni zapamatovat nebo trvá její “výuka” déle, se pak opakuje každý den.

Pokud by jste tento způsob chtěli vyzkoušet, máte několik možností:

SuperMemo na Palmu

Desktopová verze má bezesporu své výhody, ale není nad to mít možnost učit se kdykoli mimo počítač. A zde získává verze pro přenosná zařízení opravdu smysl. Stačí jen chvíle času, např. během čekání na hromadnou dopravu nebo kdykoli jindy a můžete ji efektivně využít k rozšíření či uchování vašich znalostí.

Verzi pro Palm osobně používám už od dob Palmu III, tedy déle než verzi pro PC. Program i způsob výuky opravdu fungují přesně tak, jak je předesíláno autorem, nicméně nejedná se o prostředek pro každého. Využívání této metody si totiž žádá poměrně značnou vnitřní disciplínu.

Protože program plánuje výuku na dny, je velmi důležité, aby jste se k němu vraceli poctivě každý den. Pokud totiž některý den vynecháte, kartičky se automaticky přesouvají na další den a začínají se hromadit. Databázi je pak sice možné vyresetovat, ale celá práce tak ztrácí význam.

Výhodou toho, že karty jsou rozloženy na delší období je, že takto vám vychází jen několik karet denně, např. pokud máte 100 položek v databázi, vyjde vám jich na jeden den maximálně 24. Přínosem pak je, že položek není tolik a hlavně že výuka může být intenzivnější v menším časovém údobí. V porovnání s klasickými papírovými kartičkami je to jistě změna, protože tam musíte pokaždé procházet všechny. Druhou výhodou pak je, že nic nebrání učit se zároveň z více databází a množství látky se stále poměrně dobře únosné.

V SuperMemo se můžete setkat se dvěma typy výuky: drilování (opakování) a zkoušení. Účel drilování je seznámit vás poprvé s každou kartou. Pokud odpovíte správně, ohodnotíte se Right, v případě špatné odpovědi zvolíte Wrong. V prvním případě je kartička z drilování vyřazena, v druhém případě zde bude tak dlouho, dokud si ji nezapamatujete. U každé kartičky, na kterou odpovídáte, se nachází volba Commit, která ji automaticky přidá do oddílu zkoušení. To lze také udělat hromadně pro všechny položky přes menu.

Přestože část s drilováním slovíček si můžete pustit kdykoli, v případě zkoušení už tomu tak není. Zde již přichází úloha plánovaného učení a termíny, kdy se dostanete k jednotlivým výrazům, jsou v kompetenci programu. Takže pokud dnes povolíte některou z položek do testů, setkáte se s ní v opakování pravděpodobně zítra nebo pozítří, protože jak jistě sami chápete, z hlediska efektivity by nemělo příliš smysl zkoušet vás z něčeho ten samý den. Mnohem lépe vaši paměť prověří zkoušení s nějakým časovým odstupem.

Práce s databázemi

Pokud spustíte SuperMemo, setkáte se s hlavní obrazovkou, na které jsou zobrazeny jednotlivé databáze s kartičkami a následně počet položek k testování dnešní den a počet položek pro drilování. Vedle názvu databáze se nachází ikonka, podle které lze poznat, zda databáze obsahuje nějaké položky určené pro výuku či ne. Kliknutím na ikonku se dostanete ke statistikám dané databáze, kde zjistíte, kolik obsahuje položek, kolik obsahuje podkategorií a další data. Najdete zde rovněž tlačítka “Akce” pro vymazání, kopírování nebo resetování dané databáze.

Kliknutím na název databáze se dostanete do seznamu jejích položek, kde již vidíte otázky a odpovědi na ně. Analogicky jako na seznamu databází má i zde každá kartička svoji ikonu, která symbolizuje, zda je položka v procesu učení či ne a jejíž kliknutí aktivuje obrazovku s informacemi, kde máte rovněž podobné možnosti.

Kliknutím na číslo ve sloupci Test zahájíte zkoušení položek z vybrané databáze. Nejdříve je vám zobrazena otázka, a po kliknutí na tlačítko “Show answer” je vám zobrazeny i správná odpověď. Podle toho, jak úspěšně jste odpověděli, se ohodnotíte na stupnici A - F. Poté můžete kliknutím na tlačítko “Next” postoupit k další položce. V základním nastavení vidíte po každém zodpovězení kartičky její statistické informace, ale myslím, že je pohodlnější tuto volbu vypnout. Pokud danou otázku ohodnotíte známkou C nebo horší, objeví se příště znovu v sekci Drilování, kde získáte šanci si položku znovu zopakovat před dalším testem.

Logicky už tušíte, co bude následovat po kliknutí na číslo ve sloupci Drilování. Spustí se režim výuky otázek, ve kterém se hodnotíte možnostmi správně nebo špatně a odpovídáte tak dlouho, dokud správně nezodpovíte všechny položky v databázi.

Vytváříme databázi

Na hlavní obrazovce dole jste si jistě všimli znaménka plus v levém spodním rohu obrazovky. Pokud na tento symbol kliknete, dostanete se do souhrnné informační statistiky všech databází a také k možnosti vytvořené databáze nové. Té stačí jen zadat nové jméno a po návratu zpět na hlavní displej se můžete pustit do jejího plnění novými položkami.

Obrazovka pro editaci položek obsahuje pole pro zadání otázky, odpovědi a čtyři pole pro přidání poznámek. Pole pro přidání poznámek mohou být užitečná např. pro přidání správné výslovnosti u cizojazyčných slovíček. V pravém horním rohu pak nejdete tlačítko pro přiřazení kategorie.

Kromě obsahu samotného můžete editovat i formátování kartiček a to následně uložit také jako šablonu. Pro otázku i odpověď můžete nastavit řez písma, velikost tetu, zarovnání, barvu pozadí apod. V programu najdete několik připravený šablon, další je možné stáhnout z internetu.

Když už jsme se dostali ke stahování z internetu, tak rozhodně neváhejte prozkoumat stránky výrobce, tedy společnosti Mapletops Software, kde můžete najít zajímavé připravené databáze. Najdete zde např. periodickou tabulku, databázi španělských slovíček a také databázi Esperanta (samozřejmě, že vše anglicky).

Práce s databázemi na počítači

Přidávat všechna nová slovíčka či otázky jen přes kapesní počítač, by bylo asi pěkně otravné a náročné. Naštěstí ale existuje způsob, jak databáze vytvářet mnohem jednodušeji na klasickém počítači. A to pouhým jednoduchým přetažením správně naformátovaného textového nebo tab souboru na freewarovou utilitku smconv.exe, kterou lze rovněž stáhnout ze stránek výrobce programu. Tímto způsobem bohužel nelze editovat databáze, které už byly jednou převedeny do formátu pro kapesní počítač, můžete ale dvě databáze propojit tak, že nové databázi dáte stejné jméno jako té předchozí, díky čemuž dojde k přidání nových kartiček k těm starším.

S vytvářením databází vám může pomoci také jednoduchý program Knowledge Harvester (http://www.super-memory.com/smaddon/harvester.htm), který umožní jednoduše kopírovat informace, které následně rovnou ukládá do textového souboru rovnou s formátováním pro smconv.exe.

Velká škoda je, že do Palm verze lze přidávat pouze text. Na rozdíl od verze pro Windows Mobile nepodporuje tato verze unicode, HTML nebo obrázky, což se pro spoustu oborů jako je např. anatomie, geografie nebo matematika může velmi hodit. Alespoň, že je SuperMemo schopno pracovat i s jinými fonty, pokud používáte nějakou utilitu na jejich zobrazení.

Závěr

SuperMemo pro kapesní počítače je ambiciózní program, který je v mnoha ohledech užitečnější než jeho verze pro stolní počítače. A pokud materiál, který se potřebujete naučit neobsahuje zvuk nebo obrázky, budete určitě spokojeni.

Pokud používáte způsob učení pomocí “otáčecích kartiček,” uvidíte, že s metodou plánovaného učení ušetříte velké množství času díky eliminaci informací, které už dobře znáte a také povedeným rozložením opakování vašich znalostí na termíny předtím, než je zapomenete. Pokud program SuperMemo dokážete správně využívat, určitě se dostane styl vašeho učení o úroveň výše.

Plusy:

  • Optimalizované rozložení výuky v čase
  • Vhodné pro dlouhodobé udržení znalostí v paměti
  • Upravitelné šablony
  • Detailní statistiky o výuce

Mínusy:

  • Těžké pokračování, pokud přestanete SuperMemo využívat každý den
  • Chybějící podpora obrázků, zvuků a HTML v Palm OS verzi


Kategorie Vzdělávání
Výrobce Piotr Wozniak
Licence Komerční
Verze 2.0
Nároky Windows Mobile 2003
Palm OS 3.0
Cena 19,95 U$
Download Pocket PC - 74 kB
supermem.zip - 48 kB
Hodnocení * * * * *


Zdroj: Andre Kibbe pro TreoCentral.com

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Software pro PalmOS & Pocket PC
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Software pro PalmOS & Pocket PC:
Pocket Kamasutra 1.0  Sex, sex a zase sex


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek20160630caihuali (Hodnocení: 1)
Od: 2016315yuanyuan (kyuanyuan921@163.com) - Čtvrtek, 30.06. 2016 - 09:10:40
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
thomas sabo uk [www.thomassabo.me.uk]
longchamp pas cher [www.longchamppas-cher.fr]
coach outlet [www.coachoutletonline-stores.us.com]
mbt shoes outlet [www.mbtshoesoutlet.us.com]
calvin klein underwear [www.calvinklein.in.net]
ray ban sunglasses [www.raybansunglass.com.au]
swarovski crystal [www.swarovskicrystal.us.com]
rolex orologi [www.rolex-watches.it]
fitflops clearance [www.fitflopssale.in.net]
coach outlet online [www.coachoutlethandbags.us.com]
ray-ban sunglasses [www.raybansun-glasses.in.net]
lululemon uk [www.lululemonoutlet.org.uk]
michael kors uk outlet

Přečíst zbytek komentáře...

Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.65 sekund

RSS - články RSS - fórum