DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
1. června 2023  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Prislusenstvi pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 181 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

ADPO ScreenWard folie

Recenze Palm: Mundu IM  skoro jako Trilian a jemu podobní
17.12.2007 
Software pro PalmOS & Pocket PC

Žijeme ve světě, kde je čas omezený a čím méně času proplýtváme, tím více ušetříme peněz. Proto se zdá být logické udržovat přes internet několik souběžných hovorů, protože nevyžadují, abyste jim věnovali celou svou pozornost, stihnete během nich další věci, které si hektický den vyžaduje. A také se snažíme všechno co nejvíce urychlovat, tak proč nemít i rychlý kontakt se svými kamarády?Proto vznikl instant messaging (IM). V 90tých letech minulého století se začal hromadně využívat klient ICQ, jehož název vznikl ze zkratek slov I Seek You, což volně v překladu znamená „Sháním Tě".

Když tedy v roce 1996 Mirabilis vypustila program ICQ, mohli jste sledovat, že se horečka z jeho používání šířila téměř jako nezkrotný požár. Místo posílání e-mailů a čekání kdy, nebo dokonce vůbec, dostanete odpověď, jste teď mohli okamžitě posílat zprávy každému, kdo byl poblíž počítače s internetovým připojením. Viděli jste, když byli vaši přátelé zrovna on-line.

Postupem času vznikaly další IM klienti a protokoly, jako třeba AOL Instant Messenger, který vznikl nejdříve jako součást služeb společnosti American On-Line, později se ale osamostatnil a nyní je zdarma ke stažení. Tento klient je kompatibilní s ICQ, takže lidé, kteří používají AOL mohou volně komunikovat s uživateli ICQ a naopak.

Bohužel ale AOL neumí zasílat off-line zprávy, což znamená, že pokud není váš kamarád on-line, nenecháte mu vzkaz, který dorazí v momentě, kdy se připojí.

A protože lidé rádi soutěží, zanedlouho začali vznikat další klienti – brzy po AIM přispěchalo s odpovědí Yahoo! se svým messengerem a nesměl chybět ani Microsoft, který vydal svůj MSN Messenger, který je dnes běžnou součástí operačního systému Windows.

Posledním z klientů, který si snaží ukrást nějaké ty uživatele, je Jabber. Jako jediný ze všech výše uvedených, je však vyvíjený jako otevřený standard, ke kterému již existuje obrovské množství různých open source klientů, ale nikdy nedosáhl takové oblíbenosti jako ti předchozí.

Přihřát polívčičku musel i Google, se svým programem Talk.

Naštěstí pro nás je možné většinu z těchto služeb provozovat i na Palm OS přístrojích. Např. AIM je k dispozici již po léta a jeho používání je zcela zdarma, i když nyní došlo k mírné změně a AOL již chce poplatek za stažení. Nicméně, pokud si dáte trochu práce, není problém si na internetu najít a stáhnout tento program zdarma. I když to nejspíš nebude úplně nejnovější verze. Existují také mobilní verze dalších klientů, nicméně dost z nich je nepříliš propracovaných a chybějí jim nejdůležitější funkce známé z jejich PC klientů.

Vajíčka v košíku

Velkým problémem tolika různých standardů ale je, že nikdo nebude používat všechny a spousta lidí, se kterými se seznámíte, používá jen jednu službu, z čehož vyplývá poměrně velké dilema, jak problém řešit. Budete používat pouze jeden klient a všechny ostatní přesvědčovat, ať si jej zřídí také nebo budete souběžně používat více programů, abyste mohli být ve spojení se všemi?

Jednoduchým řešením by bylo použití jednoho klienta, který dovolí použití různých služeb zároveň. Nemožné, říkáte si? Ne, vlastně v současnosti existuje již několik klientů, kteří vám to umožní.

Pro Windows je to Trilian, který vám dovolí používat zároveň čtyři nejpopulárnější služby, konkrétně AIM, ICQ, YM a MSN. Je to funkčně bohatý program, který udržuje seznam všech vašich kontaktů, vede log soubor a udržuje také historii všech vašich konverzací, takže si můžete kdykoli zpětně vyhledat jakýkoli váš rozhovor.

Pokud by jste ale chtěli sehnat takový nějaký klient i pro svůj Palm, výběr budete mít docela úzký. Bývalo jich více, ale klasický zástupce, kterým byl VeriChat, zemřel strašnou smrtí, když společnost, která za ním stála, pohltila Nokia vývoj programu jednoduše „zabila.“ Nevýhodou tohoto programu ale bylo, že jste byli nuceni platit měsíční poplatky za používání jejich serverů, takže když jste poplatky odmítali platit, program vás jednoduše odmítl připojit.

Nyní, po smrti VeriChatu, zůstala dostupná již jen jediná alternativa – MunduIM od společnosti Geodetic. Princip je velmi podobný – umožňuje vám použití celé řady komunikačních protokolů – AIM, ICQ, YM, GTalk, Jabber a MSN a udržuje seznam vašich kontaktů, na rozdíl od svého mrtvého předchůdce ale nevyžaduje žádné další platby, po zakoupení programu je váš již na věky.

ICQ mánie s Mundu

Instalace Mundu IM je velmi rychlá, protože její výrobce program distribuuje přímo jako PRC soubor, který můžete pohodlně přímo stáhnout z webu výrobce. Stačí ji tedy stáhnout a po spuštění v Treu již vše funguje samo, nakonec naleznete jeden nový program (650 kB) a 10 knihoven (348 kB), to vše si žádá rovných 1034 kB v RAM paměti vašeho přístroje.

Bohužel, přestože je Mundu tak velké, nedokáže běžet z paměťové karty. A z nějakého neznámého důvodu navíc doposud nefunguje na verzi Trea upravené pro operátory Sprint a Verizon, nicméně Geodetic pracuje na nápravě a já doufám, že si pospíší. Krásné modré Treo 755p totiž právě nahradilo moji starší 700p, Mundu ale běží jen na tom starším z těchto přístrojů.

Po nainstalování si budete určitě chtít Mundu nastavit na využívání svých existujících IM služeb. Bohužel program nedokáže vytvořit nový účet, pro tento účel musíte využít svůj „skutečný“ počítač. Pokud však již máte účet vytvořen, můžete ho ihned začít používat, samozřejmě – pokud si pamatujete svoje hesla.

Při prvním spuštění vás Mundu vyzve k přidání účtů všech vašich existujících (a zde podporovaných) služeb, takže zde zadáte svoje údaje pro AIM, ICQ, e-mailové adresy a hesla. Nějaký čas také strávíte nastavením internetového připojení a statusy (popřípadě funkcí programu na pozadí), nastavíte si zde i svoje jméno, které se bude zobrazovat v chatovacím okně.

Máte také možnost si podle sebe přizpůsobit upozornění. Když budete chtít, můžete použít zvuk jedoucího auta, vibrační upozornění nebo jen poop-up okno, pokaždé, když přijmete zprávu, stejně tak ale můžete všechny zvuky vypnout. Já jsem si osobně vybral upozornění vibrací, protože toto upozornění mi přišlo nejméně rušivé.

Po prozkoumání všech možností nastavení vás Mundu přenese do seznamu vašich kontaktů, kde ještě nějaký čas strávíte jejich zkoumáním a tříděním. I zde je celá řada možných nastavení: kontakty si můžete nechat seřadit podle používané služby nebo jména, můžete je také samozřejmě rozdělit do skupin. Také si můžete nechat všechny kontakty, které jsou momentálně online zobrazit na začátku seznamu, zůstanete tak ušetřeni hledání osob, kterým chcete napsat, skrze několik desítek obrazovek offline osob.

K Mundu existuje i uživatelský návod (který si ale musíte stáhnout), který je rozhodně užitečný, protože systematicky vysvětluje jak veškerá nastavení, tak i jak používat jednotlivé funkce. Pokud se vyznáte v konfiguraci IM služeb na normálním počítači, nebude pro vás konfigurace Mundu žádným problémem. Ne vše ohledně tohoto programu je ale na první pohled zřejmé.

Záložky

Hned co se dostanete do seznamu kontaktů, určitě si hned všimnete moderního, stylového rozhraní programu. Jednou z klíčových dovedností je využívání záložek, do kterých jsou slučovány vaše jednotlivé rozhovory, každý zastoupený jednou. To vám dovolí vést zároveň několik různých hovorů a jednoduše mezi nimi přepínat.

Po zahájení konverzace si hned uvědomíte, že pracujete ve známém prostředí: displej je klasicky rozdělen do dvou oken, v jednom píšete, ve druhém se zobrazuje průběh hovoru, pod ním je lišta, ve které je možné upravovat font, tlačítko s přístupem k seznamu rychlých frází (předem připravené texty - editovatelné), zahájení rozhovoru s více účastníky, dále zde najdete možnost vložení smajlíka nebo odeslání souboru.

Odesílání souborů z Trea přes Mundu probíhá následovně: program odešle soubor na svůj Mundu server a člověk, kterému soubor posíláte obdrží hypertextový odkaz na tento server, ze kterého si může soubor stáhnout nebo si ho zde prohlédnout. Posílat můžete fotografie, videa, PRC, PDB a podobné soubory, nepotřebujete žádný speciální protokol. Jednoduše tak můžete posílat soubory, a nemusíte se obávat, jestli váš protějšek používá Trillian, AIM, iChat nebo něco jiného.

Instant messaging prostřednictvím Mundu je velmi příjemný, nijak vás neomezuje a můžete klidně zároveň používat web, SMS klienta a další programy ve stejný čas. Jedinou situací, kdy nemůžete odesílat zprávy je probíhající telefonát. To je ale dáno spíše omezením samotného operačního systému.

Parádní možnosti nastavení

Mundu nabízí široké možnosti nastavení, přes proxy servery až po různá upozornění. Nejdůležitější jsou samozřejmě možnosti týkající se seznamu kontaktů a kontaktů samotných, kde si můžete nastavit, jak se bude seznam zobrazovat nebo např. dělení do skupin. Panel Upozornění vám naopak dovolí nastavit si způsoby upozornění na nové zprávy a dokonce si zde můžete nastavit i automatické přihlášení a odhlášení ke službám v zadaný čas, kdy se o vše program postará sám, bez vašeho zásahu. Velmi zajímavá funkce, kterou neumí ani Trilian!

Dále si také můžete nastavit chování pro běh programu na pozadí. Určíte, kdy má přístroj udržovat internetové připojení a kdy ne nebo zda má automaticky přepnout váš status na „Away“, který uvidí vaši přátelé.

Stejně jako další programy i Mundu umožňuje vedení podrobného výpisu historie a událostí.

Závěr

Tak jako tak je Mundu výborná aplikace, navíc nabízená za velmi výhodou cenu a pokud IM služby využíváte, určitě by na vašem Treu neměla scházet. Funkčně je podobná již neexistujícímu VeriChatu a navíc u ní odpadá nutnost měsíčních poplatků.

Prostředí aplikace je pěkné, moderní a přizpůsobené ovládání pomocí prstů. Praktická je také možnost nechat program běžet na pozadí.

Mundu je opravdu skvěle přizpůsobitelné a nabízí spoustu možností za nízkou cenu, nevýhodou je nefunkčnost na některých verzích Trea 755. Zkrátka – Mundu nabízí hodně muziky za málo peněz, navíc máte možnost si program vyzkoušet díky bezplatné trial verzi. Jako jedinou nevýhodu bych tak asi zmínil nemožnost běhu programu z paměťové karty.

Poznámka: Již je dostupná i verze fungující na Treu 755p.


Kategorie Internet
Výrobce Geodesic
Licence Komerční
Verze 4.0
Nároky Palm OS 5.0
Windows Mobile 2003
Windows Mobile 5.0
Windows Mobile Smartphone
Cena 11,00 U$ (časově omezená cena)
Download Palm OS - 480 kB
Windows Mobile - 1,4 MB
Windows Mobile Smartphone - 1,4 MB
Hodnocení * * * * *


Zdroj: Harv Laser pro TreoCentral.com

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Software pro PalmOS & Pocket PC
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Software pro PalmOS & Pocket PC:
Pocket Kamasutra 1.0  Sex, sex a zase sex


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekRe: Mundu IM  skoro jako Trilian a jemu podobní (Hodnocení: 1)
Od: peca - Pondělí, 17.12. 2007 - 08:11:01
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Podle jakeho zdroje autor urcil rozsirenost pouzivanych protokolu? ICQ je celosvetove rozsirene snad nejmene, zatimco jabber je naopak mezi nejrozsirenejsimi.
V Cechach pak ICQ paradoxne kraluje, ale to predevsim diky masivnimu porusovani uzivatelske licence (neoriginalni klienti nebo pro firemni ucely).
Re: Mundu IM  skoro jako Trilian a jemu podobní (Hodnocení: 1)
Od: Mirek29 (mirek29@pdasoft.cz) - Pondělí, 17.12. 2007 - 08:30:55
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.mp3hifi.cz
 
To se zeptej autora článku, viz Zdroj na konci.
Re: Mundu IM  skoro jako Trilian a jemu podobní (Hodnocení: 1)
Od: Mirek29 (mirek29@pdasoft.cz) - Pondělí, 17.12. 2007 - 08:31:34
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.mp3hifi.cz
 
To se zeptej autora článku, viz Zdroj na konci.

PS: Má zkušenost je, že ve firmách se používá MSN, který je bezpečnější, než děravé ICQ.
Re: Mundu IM  skoro jako Trilian a jemu podobní (Hodnocení: 1)
Od: peca - Pondělí, 17.12. 2007 - 10:51:54
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Mel jsem na mysli treba ICQ na internetovych obchodech, nikoli interne ve firme.
Re: Mundu IM  skoro jako Trilian a jemu podobní (Hodnocení: 1)
Od: Mirek29 (mirek29@pdasoft.cz) - Pondělí, 17.12. 2007 - 11:29:20
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.mp3hifi.cz
 
Aha, takže celosvětový údaj se ti nezdá, ale přitom jsi ho sám zúžil na veřejné kontaky eShopů. Na internetu je víc věcí, než jen eShopy. Podle mne je to spíše o existenci webových pluginů, které pro ICQ jsou a pro jiné služby nejsou, nebo ne tak snadno a zdarma. Rozhodně bych ICQ kontakt v eShopech nebral za bernou minci rozšíření IM služeb.

Re: Mundu IM  skoro jako Trilian a jemu podobní (Hodnocení: 1)
Od: pin - Pondělí, 17.12. 2007 - 14:12:08
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
s Mundu mam taky problem ze cez GPRS mi niektore spravy pri komunikacii nepridu alebo to trva strasne dlho. Pri Verichate (RIP) som tento problem nemal :(

Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.42 sekund

RSS - články RSS - fórum